Background

Sac Levha Büküm Makineleri

Sac Levha Büküm Makineleri

Sac Levha Büküm Makineleri

Silindir sac levha büküm makineleri  kullanım şekillerine göre şu şekillerde adlandırılırlar; alüminyum bükme makinesi, silindir sac bükme makinesi, mini sac bükme makinesi, manuel sac bükme makinesi, silindir büküm makinesi, hidrolik sac bükme makinesi, metal bükme makinesi, otomatik sac bükme makinesi, sac eğme makinesi, metal kıvırma makinesi, elektrikli sac bükme makinesi, metal sac kıvırma makinesi, sac kenar kıvırma makinesi, trapez sac bükme makinesi. Aynı zamanda bu makineler ile konik bükme işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. 4 merdane ve 3 merdaneli olarak iki ana guruba ayrılır. 3 merdanelini  silindirin fiyatı 4 merdaneli silindire göre daha uygundur. Ancak 4 Toplu Bükme makinesi, 3 toplu bükme makinesine göre daha kullanışlıdır. Çünkü altta bulunan ekstra bir serbest top sayesinde daha az sayıda pasoda tam bir silindirik büküm elde edilebilir. Diğer bir ifadeyle bükülmek istenen parça bir kere sisteme yerleştirildikten sonra tekrar çıkartmaya gerek kalmaksızın ihtiyaç duyulan geometrik ölçüler elde edilebilmektedir. Bununla birlikte her iki tipteki makinede yüksek büküm kaliteleri ve hassasiyetleri ile Uzay ve Havacılık, Savunma Sanayi, Petrol Platformları, Rüzgâr Kuleleri, Tersaneler, Gıda, Akaryakıt vb. gibi çeşitli alanlarda ihtiyaçları istenilen düzeylerde karşılamaktadırlar. Kullanım yeri ve şekline göre sac kalınlığı, sac eni, malzeme kalitesi makinenin kapasitesini belirler. Kapasiteye ve merdane sayısına göre silindir sac bükme makinesi fiyatı belirlenir.

4 toplu sac bükme makinesinde, materyal dört silindir arasına hizalanır. Ön büküm işlemi gerçekleştirilir.  Bu aşamadan sonra istenilen kenar için büküm işlemine başlanabilir.

3 toplu sac bükme makinesinde, materyal üç silindir arasına hizalanır. Ön büküm işlemi gerçekleştirilir.  Bu aşamadan sonra istenilen kenar için büküm işlemine başlanabilir.

Bombe sıvama işlemleri için kullanılan 2 tip makine vardır; Delikli bombe bükme makineleri ve deliksiz bombe bükme makineleri. Düz, bombeli, konik, eliptik, yarı eliptik ve torisforik şekillerdeki kenarların büküm flanşları için kullanılırlar. Bu işlem için iki adet kalıp kullanılır. Alt kalıp verilmek istenen Radius değerinin uygulanmasında kullanılırken, üst kalıp hidrolik motora bağlıdır ve bombenin eksenel bir nokta etrafında dönebilmesi için gereken hareketi kazandırır. Ayriyeten sağda ve solda birer tane olmak üzere toplam 2 tane malzemeyi alttan destekleyen yanal destek topları bulunmaktadır. Bu tür makineler kenar kıvırma makineleri olarak da sanayide isimlendirilebilmektedir. Düz veya bombeli yapıdaki dairesel sacların kenarları sıvama kalıpları ile sıvanır. Bu sayede sac kenarları radiuslanmış ve flanşlama işlemi gerçekleşmiş olur.

Sıvama işleminden önce sac levhaların bombelendirilmesi hidrolik kapak basma makinesi ile yapılır. Bombe presleri yardımı ile gerekli büküm işleri için, sac makineye vinç yardımıyla yerleştirilir. Ardından teknik eleman presleme işlemini manuel veya otomatik manipülatör ile gerçekleştirir ve her preslemeden sonra sac döndürülür. Bu işlem istenen bombe elde edilinceye kadar devam eder.

Belirli bir şekle sahip olan dikdörtgen profil, kare profil, köşebent, I profil, U profil ve diğer çeşitli profillerin  ve boruların  istenilen ölçülerde şekillendirmesinde kullanılan makinelere profil ve boru bükme makinesi denir. Sanayide bu makineler boru eğme makinesi, boru bükme makinesi, boru kıvırma makinesi, profil ve boru bükme makinesi, profil kıvırma makinesi, profil bükme makinesi, cnc büküm makinesi olarak adlandırılır. Aynı zamanda amaç ve kullanım şekillerine göre şu şekillerde de adlandırılabilirler; silindir boru bükme makinesi, çelik boru bükme, 31’lik boru bükme makinesi, parmak boru bükme makinesi, demir boru bükme makinesi, sera boru bükme makinesi, alüminyum boru bükme makinesi, 50’lik boru bükme makinesi, paslanmaz boru bükme aparatı, malafalı boru bükme makinesi, 3 toplu boru bükme makinesi, manuel boru bükme makinesi, boru bükme aleti, boru bükme tezgahı, manuel profil bükme makinesi, malafasız boru bükme makinesi, cnc boru bükme makinesi, hidrolik boru bükme makinesi, boru bükme aparatı, boru kıvırma aparatı, profil bükme aparatı, elektrikli boru bükme makinesi, cnc profil bükme makinesi, çift kafa boru bükme makinesi.            

Bükülmek istenen boru ve ya profil büküm kalıpları arasına yerleştirilir. Her aşamadan sonra kalıplar daha fazla büküm yapacak şekilde ayarlanır ve bu işlem istenilen büküm ölçülerine ulaşıncaya kadar devam eder.

Bununla birlikte boru ve profilin uzunluğuna, duvar kalınlığına, boru çapına göre boru ve profil bükme makineleri fiyatları farklılık göstermektedir. Bu bilgiler doğrultusunda boru bükme makinesi ve profil kıvırma makinesi fiyatları belirlenmektedir. Ancak amaca yönelik olarak da fiyatlarda bazı oynamalar olabilmektedir. Alüminyum bükme makinesi, hidrolik boru bükme makinesi, parmak boru bükme makinesi, manuel boru bükme makinesi, cnc boru bükme makinesi fiyatları gibi.